Przekierowania w htaccess

przekierowanie 301

Plik .htaccess jest to plik konfiguracyjny, który mieści się na serwerach z oprogramowaniem Apache Web Server. Jeżeli istnieje on w katalogu głównym, jest on wtedy wykrywany, a następnie wykonywany przez oprogramowanie przed wykonaniem wszelkich skryptów. Plik ten zarządza docieraniem do adresów, a jego najważniejsza funkcja należy do konfigurowania zestawów przekierowań.

Do czego służy więc przekierowanie htaccess?

W pliku tym możemy przekierowywać odwiedzających naszą stronę na inną domenę. Wykorzystując ten plik możemy również skonfigurować strony błędów, zabezpieczyć strony hasłem, a również wykonywać wszelakie działania wchodzące w skład operacji kierowania ruchem po stronie serwera.
Aby utworzyć plik .htaccess wystarczy stworzyć jego treść w jakimkolwiek edytorze tekstu. Możemy do tego celu użyć chociażby programu Notepad++ i zapisać treść gotowego pliku pod nazwą „.htaccess”. Należy pamiętać, że jest to cała nazwa pliku a nie rozszerzenie. Nie możemy więc zapisać go w postaci „plik.htaccess”.

Zobacz także: Darmowa strona internetowa.

Przekierowanie 301

Jednym z najpopularniejszych typów przekierowań w .htaccess jest przekierowanie 301. Zastosowanie tej metody polega na przekierowaniu użytkownika z jednego adresu URL na inny, który może znajdować się na przykład na zewnętrznym serwerze, czy znajdujący się na tym samym serwerze lecz w zupełnie innej lokalizacji.
Dla przykładu wyobraźmy sobie sytuację, kiedy zdecydujemy się na usunięcie jednej z podstron naszej strony internetowej albo zmienimy jej odnośnik. Gdy któryś z naszych klientów zdecyduje się na próbę uzyskania dostępu do usuniętej podstrony, jego oczom ukaże się komunikat o błędzie 404, ponieważ zawartość została usunięta lub przeniesiona. Taki komunikat z pewnością wpłynie źle na wrażenia użytkowników względem naszego biznesu, gdyż taka niedogodność utrudni im poruszanie się po naszej stronie. Szczególnie, jeśli sprawa dotyczyć ma odnośników znajdujących się ofercie naszej firmy. W tym momencie z pomocą przychodzi nam właśnie odpowiednio wykorzystane przekierowanie 301.

W praktyce, zastosowanie przekierowania 301 oznacza, że dany adres URL został przeniesiony w inne miejsce, a serwer automatycznie przekieruje nas pod nowy adres domeny. Przekierowania 301 możemy użyć na przykład wtedy, gdy w swojej witrynie internetowej posiadamy kilka podstron o bliźniaczej tematyce oraz ich znaczna część posiada zduplikowaną treść. Wtedy, aby lepiej wypozycjonować naszą stronę internetową w wynikach wyszukiwań, powinniśmy rozważyć wybór jednej głównej podstrony, na którą nasi odwiedzający będą przekierowywani po wejściu na pozostałe. Tutaj z pomocą przyjdzie nam właśnie przekierowanie 301. Takim oto sposobem wyciągniemy pełny potencjał SEO z kilku podstron przelewając go w jedną.

Pamiętajmy jednak, że nawet najmniejsze zmiany w strukturze URL mogą sprawić, że nasza domena zniknie na jakiś czas z wyników wyszukiwania, lub efekty pozycjonowania oraz SEO mogą się pogorszyć. Dlatego właśnie, gdy zdecydujemy się na zmianę adresu, zastosowanie przekierowania 301 okazuje się niezbędnym do utrzymania ruchu lub zdobytej pozycji. Według statystyk, zastosowania przekierowania 301 przekazuje aż 99% pozycjonowania starego adresu na nowy. Jednak definicja 99 procent jest tylko teoretyczną wartością, a w stosowaniu SEO lub ogólnego pozycjonowania, to praktyka jest najważniejszą wartością. Niemniej jednak zastosowanie takiego sposobu przekierowania gwarantuje nam sposób na bezpieczne i praktycznie bezstratne rozwiązanie.

Zobacz także: Błąd serwera 500 – co oznacza?

Jak więc skonfigurować odpowiednio takie przekierowanie?

Najlepiej skonfigurować je poprzez przekierowanie htaccess. Ten standardowy tekstowy plik znajdziemy w głównym katalogu naszej strony internetowej, np. „/public_html”. W treści pliku .htaccess należy zapisać następujący kod:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?stara-domena\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://nowa-domena.pl/$1 [R=301,L]

Jeżeli nasza strona internetowa napędzana jest systemem WordPress, wtedy możemy również zaimplementować przekierowanie 301 poprzez plugin. W sieci znajdziemy sporo gotowych, darmowych pluginów, które pomogą nam uniknąć grzebania w kodzie. Tak również w bardziej przyjemny, a także intuicyjny sposób skonfigurujemy przekierowanie 301 korzystając z panelu administratora strony. Jeżeli w naszej domenie korzystamy z wtyczek SEO, na przykład SEO Press, wystarczy, że zaczniemy tylko edycję konkretnej podstrony i wyszukamy panelu SEO. Wystarczy odnaleźć tam pole „Redirect 301”, w którym wpiszemy adres nowej domeny, na którą chcemy, aby użytkownik był przekierowywany.

Przekierowanie htacces daje nam również mnóstwo możliwości na wykorzystywanie innych metod przekierowań na naszej stronie internetowej. Możemy zastosować przykładowo reguły, takie jak
wymuszenie HTTPS w adresie URL domeny, by po aktywacji certyfikatu SSL wymusić automatyczne przekierowanie na stronę z HTTPS, czy również wykorzystując przekierowanie htaccess przenieść cały stary adres podstrony na nową domenę.

Odpowiednie wykorzystanie pliku .htaccess sprawi, że będziemy posiadać w swym ręku potężne narzędzie do profesjonalnego zarządzania naszą stroną internetową.