Operacja antyterrorystyczna. Jak się zachować, gdy znajdziemy się w centrum?

Operacja antyterrorystyczna. Jak się zachować, gdy znajdziemy się w centrum?

Przebieg operacji terrorystycznej zależy nie tylko od wykwalifikowanych, przeprowadzających ją służb, ale także od zachowania wszystkich uczestników zdarzenia. Dlatego tak ważne jest, aby nie utrudniać im działania, zachować spokój oraz – w miarę możliwości – zimną krew.

Napastnicy bywają nieobliczalni – nigdy nie wiemy, jak się zachowają, jaki mają plan i co może niepotrzebnie spotęgować ich agresję. Dlatego też, jeśli już zdarzy nam się znaleźć w centrum operacji antyterrorystycznej, warto jest pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przede wszystkim: nie wychylać się. Tego typu akcje zawsze wywołują panikę i zamieszanie, ludzie działają wbrew rozsądkowi, a stan szoku, w jakim się znajdują, wcale nie poprawia sytuacji. Dlatego staraj się znaleźć dla siebie bezpieczne miejsce – nie uciekaj, tylko spokojnie połóż się na podłodze i zakryj głowę rękoma. Pozostań tak w bezruchu aż do końca operacji. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie rób niczego bez pozwolenia. Nawet niewinne sięgnięcie do torby po chusteczki czy też odkręcenie butelki może wydać się napastnikom podejrzane.

Co równie ważne – posłusznie wykonuj instrukcje. Słuchaj zakazów i nakazów grupy antyterrorystycznej, nie zadawaj zbędnych pytań i nie wchodź w dyskusję. To zabiera cenny czas. Jeżeli użyty zostanie gaz łzawiący, pod żadnym pozorem nie trzyj oczu. Jeżeli dojdzie do strzelaniny – schowaj się za czymś bądź rzuć na ziemię. Nie uciekaj, dopóki nie usłyszysz rozkazu wyjścia – inaczej możesz zostać wzięty za terrorystę. Jeżeli padnie komenda ewakuacji, nie zatrzymuj się, nie wracaj po rzeczy osobiste, tylko jak najszybciej opuść miejsce zdarzenia.

Po zakończeniu akcji odpowiadaj cierpliwie na pytania ekipy ratunkowej – dopóki nie zostaniesz zidentyfikowany jako zakładnik, możesz być potencjalnym napastnikiem. Dlatego staraj się pomóc w szybkiej identyfikacji, przedstaw stosowne dokumenty, nie reaguj agresją nawet na nieprzyjemne pytania. Ustalenie tożsamości to podstawa do szczęśliwego opuszczenia miejsca zdarzenia.