Jak zarabiać na blogu? Konkretne propozycje monetyzacji bloga

zarabianie na blogu

Każda osoba, która prowadzi prosperującego bloga prędzej czy później zorientowała się, że może być to dobre źródło zarobku. Niemniej jednak należy pamiętać, że znakomita większość blogów i videoblogów nigdy nie przyniesie rzeczywistego dochodu. Aby stało się inaczej bloger musi wykazać się nie tylko ogromną wiedzą, ale również profesjonalizmem oraz niesłabnącą determinacją. W przeciwnym razie nawet blog o najlepszych perspektywach nie przyniesie żadnego zysku. W związku z tym rodzi się pytanie: Jak zarabiać na blogu? O czym należy pamiętać?

Odpowiednia treść to podstawa

Oczywiście można zacząć rozpisywać się o zarabianie na blogu poprzez artykuły sponsorowane, reklamy czy też współpracę z markami lub agencjami. Niemniej jednak wszystkie spośród wyżej wymienionych źródeł przychodu na blogu nie będą miały znaczenia, jeżeli oferowana treść nie będzie atrakcyjna dla czytelnika.

Z tego względu pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić to, że blog który zarabia to taki, który prowadzony jest wokół jednej kategorii! Może być to blog kulinarny, czy też blog o modzie. Istotne jest, aby tematy oscylowały w obrębie jednej specjalizacji. Wyjątkiem mogą być, blogi life-stylowe, które zgrabnie łączą kilka różnych tematów.

Utrzymanie bloga wokół jednego tematu pozwala na wykazanie profesjonalizmu autora oraz jego wiedzy w danej dziedzinie. Jest to rezultat wielu kwestii. Przykładowo blog, który traktuje o bardzo różnorodnej tematyce będzie miał znacznie większy problem z uzyskaniem wiernego grona odbiorców.

Zbyt wiele tematów nie pokazuje autora jako człowieka wszechstronnego ale raczej jako zajmującego się różnorodną tematyką powierzchownie. Ponadto nawet w sytuacji, gdy wielotematyczny blog zbierze grupę odbiorców to ciężko będzie zarabiać m.in. na reklamach, jeżeli mamy do czynienia z bardzo zróżnicowanym gronem czytelników.

Jak zarabiać na blogu – konkretne sposoby

Tak, jak zostało wspomniane wyżej, aby móc zarabiać na blogu konieczny jest dostęp do wystarczająco szerokiej grupy odbiorców, która może być interesująca z punktu widzenia sprzedawców. Niemniej jednak zakładając, że blog prosperuje dobrze można zastanowić się, jakie istnieją konkretne sposoby na zarabianie pieniędzy na blogu. Pierwszym ze sposobów mogą być artykuły sponsorowane. Producenci lub usługodawcy związani z tematyką prowadzoną na bloga mogą być zainteresowani opublikowaniem na nim artykułu sponsorowanego, który bezpośrednio lub pośrednio będzie polecał oferowana usługę lub towar. O czym jeszcze warto wspomnieć?

Zarabianie na reklamach

Kolejnym sposobem na zarabianie na blogu jest zamieszczenie na nim wcześniej wspomnianych reklam. W tym celu najczęściej korzysta się z określonego systemu reklamowego, który w zależności od treści znajdującej się na blogu dopasowuje wyświetlane reklamy. Jest to najprostszy sposób, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sprzedaży dzięki wyświetleniom reklamy. W zależności od podpisanej umowy blogger może cieszyć się z zysku związanego z kliknięciem w reklamę czy też w wyniku ostatecznego zamówienia produktu. Kolejnym sposobem może być bezpośrednia współpraca z markami czy też z agencjami. Jakie są inne ciekawe sposoby na zarabianie?

Artykuły sponsorowane

Warto jednak zwrócić uwagę, że rosnąca ilość topowych blogerów decyduje się nie tylko na publikowanie treści, ale również na oferowanie usług oraz produktów czyli otwierając własny sklep internetowy. Należy pamiętać, że dzięki trzymaniu się jednego tematu i wykreowanie profesjonalnego wizerunku zyskuje się grono wiernych odbiorców, którzy ufają autorowi i chętnie skorzystają z prezentowanych przez niego usług. W zależności od tematyki mogą to być różnego rodzaju płatne szkolenia czy też własny sklep internetowy. Z pewnością jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego blogera mogącego zaoferować się profesjonalną pomoc lub wysokiej jakości towar. Czym wyróżnia się ten sposób zarabiania?

W przeciwieństwie od poprzednich sposobów pozwala to na uniezależnienie się od osób trzecich. W takiej sytuacji autor bloga jest w stanie wygenerować zysk dla siebie własnoręcznie, dzięki czemu zyskuje one pełną kontrolę nad publikowanymi treściami. Autor nie musi w żaden sposób ulegać agencjom reklamowym, markom, czy też innym osobom będącym źródłem zarobków. Na koniec można również wspomnieć krótko o zarabianiu na m.in różnego rodzaju programach partnerskich oraz sieciach afiliacyjnych. W takiej sytuacji bloger linkuje poszczególne usługi lub produkty w artykułach na blogu, dzięki czemu może one pobrać się odpowiednią prowizję za wygenerowany zysk.

Kanały komunikacji z odbiorcą

Cały czas należy mieć w świadomości, że zarabianie na blogu będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy autor zbierze wystarczająco szerokie i wierne grono odbiorców. Należy jednak pamiętać, że blog nie powinien być jedynym sposobem na dotarcie do grona potencjalnych czytelników. Z tego względu z powodzeniem powinny być wykorzystywane wszystkie możliwe kanały komunikacji. Doskonałym tego przykładem są social media. W celu zwiększenia grona odbiorców warto korzystać zarówno z Facebooka, Twittera, Instagrama, jak i z Snapchata lub cieszącego się w Polsce rosnącą popularnością TikToka.