Jak samodzielnie stworzyć stronę internetową?

kreatory stron www

Dostęp do Internetu jest obecnie łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Ilość stron i sklepów online rośnie w zastraszającym tępie. Czy wiesz, że -obecnie istnieje ponad 200 milionów aktywnych stron internetowych. Dziś każdy może samodzielnie stworzyć stronę internetową, niezależnie od poziomu umiejętności technicznych. Jeszcze kilka lat temu było to skomplikowane, ale teraz jest możliwe.  Wiemy, że na pierwszy rzut oka może się to wydawać trudnym zadaniem, ale obecnie dostępne są narzędzia, które ułatwiają ten proces. Oto, jak założyć samodzielnie stronę internetową krok po kroku z wykorzystaniem kreatora stron www.

Zajmiemy się procesem samodzielnego tworzenia witryny internetowej. Zobaczysz, jak prosty jest to proces, zwłaszcza w przypadku korzystania z narzędzia do tworzenia witryn czyli konfiguratorów  zwanych również kreatorami stron www i CMS-ów czyli systemów zarządzania treścią. Stworzenie samemu strony www, bloga, witryny typu Landing Page, czy wizytówki firmy w zaledwie godzinę jest możliwe, jeśli wykonasz kilka prostych kroków, które przygotowaliśmy dla ciebie poniżej:

Wybierz odpowiedniego kreatora witryn dla siebie

Duża liczba osób korzysta z gotowych narzędzi do tworzenia stron internetowych tzw. kreatorów witryn. Należą do nich Wix i Shopify, Weebly i wiele innych.  Wix ma obecnie ponad 100 milionów subskrybentów, podczas gdy Shopify ostatnio przekroczyło 1,2 miliona subskrypcji.

Twórcy kreatorów stron internetowych wychodzą z założenia, że każdy może samodzielnie stworzyć serwis www, niezależnie od umiejętności technicznych . Na początku doby Internetu samodzielne tworzenie strony internetowej było skomplikowane i wymagało praktycznej znajomości języka HTML, a następnie pojawił się CSS, który jeszcze bardziej zagmatwał sprawę.

Twórcy kreatorów stron www  bardzo uprościli ten proces, obecnie znajomość HTML-a ani tym bardziej CSS-a nie jest już wymagana. Niektórzy twórcy kreatorów stron robią to za pomocą szablonów, inni za pomocą interfejsów typu „przeciągnij i upuść” ( z angielskiego „drag and drop”), co sprawia, że ​​tworzenie strony www nie jest trudniejsze niż tworzenie prezentacji PowerPoint czy na dokumentach Google.

Oznacza to, że wybór odpowiedniego narzędzia do tworzenia strony jest bardzo ważny. Różne rozwiązania czyli różne narzędzia do tworzenia stron służą różnym potrzebom. Wybierz odpowiedni konfigurator, który jest niezbędne do stworzenia witryny www, z której będziesz zadowolony.

Który kreator stron www wybrać?

Jaki jest najłatwiejszy i najszybszy sposób na stworzenia witryny internetowej? Jaki jest najlepszy sposób na samodzielne stworzenie strony internetowej, bez konieczności zatrudniania webmastera lub grafika? Którego kreatora witryn online powinienem użyć ? Którego CMS-a wybrać Worpdess, Jumlę czy Drupala? Oto pytania, które pojawiają się w wielu wątkach na forach internetowych, we wpisach w social mediach czy komentarzach. Wątkiem tworzenia stron na ogólnodostępnych CMS-ach zajmiemy się niebawem w kolejnym wpisie. Rozumiemy, że na początku projektowania samodzielnego strony są to pytania trudne, ale z czasem przekonasz się że jest to dziecinnie proste.

Wix i Weebly to dwa najpopularniejsze konfiguratory stron www na rynku, a ich funkcje przeciągania i upuszczania elementów sprawiają, że projektowanie stron internetowych wydaje się niezwykle proste i intuicyjne jak obsługa Smartfona czy tableta. Wpisz w wyszukiwarkę Google frazę „kreator stron internetowych” i porównaj ich możliwości, w realizacjach sprawdź jakie witryny na nich postały i przeanalizuj dostępne pakiety  cenowe.

Zarejestruj się, wybierz plan, który odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi

Gdy już wybierzesz narzędzie do tworzenia witryn, czas znaleźć plan cenowy. Jeśli szukasz prostej strony:

 • bloga osobistego;
 • portfolio z twoimi realizacjami;
 • strony dla lokalnej firmy usługowej,
 • prostej wizytówki firmowej;
 • strony typu Landing page

plany podstawowe prawdopodobnie będą odpowiednie. Jeśli potrzebujesz czegoś bardziej złożonego jak:

 • portal ogłoszeniowy
 • rozbudowany serwis z newsami
 • czy sklep internetowy z dużą ilością produktów

wówczas musisz sprawdzić funkcje oferowane w droższych planach. Pamiętaj, że na początek możesz wybrać tańszy plan a później go zmienić.

Webmaster od budowy stron www może kosztować kilkaset złotych za samo dostosowanie szablonu, a w pełni wykonane strona internetowa zbudowana od podstaw to koszt kilku tysięcy złotych. Tymczasem  samodzielne stworzenie własnego serwisu internetowego za pomocą kreatora pozwala uzyskać w pełni funkcjonalną witrynę internetową za kilkadziesiąt złotych.

kreator stron internetowych

Jak stworzyć stronę internetową za darmo?

Możesz stworzyć stronę internetową za darmo, bez żadnych kosztów ale są pewne haczyki. Darmowe konta w programach do tworzenia witryn nie zawierają wielu ważnych funkcji.

 • nie możesz użyć własnej domen;
 • strona będzie zawierała reklamy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tworzeniu stron internetowych za darmo, warto zapoznać się z bezpłatnymi opcjami. Jeśli jednak  zależy Ci aby Twoja strona była profesjonalną, bogatą w funkcje witryną, będziesz musiał zapłacić co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Domena internetowa

Domena to fragment adresu URL (adres witryny w pasku wyszukiwania przeglądarki), który identyfikuje Twoją stronę internetową. Koszt domeny to cena o około 40-50 złotych/ za rok.

Jak wybrać domenę:

 • długość czyli ilość liter, czym mniej tym lepiej, chociaż oczywiście wiadomo że wszystkie domeny 2,3,4 literowe są już dawno pozajmowane, ale przynajmniej niech to nie będzie domena  kilku członowa jak moja-nowa-domena-internetowa.pl
 • nazwa domeny powiązana z zawartością witryny, czyli zawierająca frazę kluczową
 • sprawdź czy domena jest wolna

strona internetowa za darmo

Wybór szablonu strony www

Wykonałeś pierwsze kroki czyli: wybrałeś kreator witryn, wybrałeś plan i zarejestrowałeś domenę. Teraz już możesz rozpocząć samodzielne tworzenie strony internetowej.

Szablony zapewniają ramy dla Twojej witryny – czyli pustą kartkę, na której możesz rozplanować zawartość witryny. W ten sposób możesz samemu stworzyć stronę, która wygląda profesjonalnie bez konieczności zatrudniania sztabu informatyków.

Aby Twoja strona na ogólnodostępnym szablonie chociaż trochę się wyróżniała na tle innych musisz ją zapełnić:

 • indywidualną treścią, czyli tekstami wysokiej jakości
 • wybrać kolorystkę,
 • dodać grafiki
 • dodać zdjęcia
 • dodać wideo.

Pamiętaj, biorąc pod uwagę, jak wiele osób korzysta obecnie z narzędzi do tworzenia witryn internetowych, istnieje prawdopodobieństwo, że już kilka stron ma taką samą strukturą, jak Twoja.

 

Przetestuj swoją stronę

Po wybraniu i dostosowaniu szablonu, zapełnieniu tekstami, banerami graficznymi, realizacjami czy zdjęciami, prawdopodobnie nie możesz się doczekać opublikowania i udostępnienia swojej witryny internetowej. Pamiętaj aby sprawdzić jej zawartość na podglądzie przed opublikowaniem jej w sieci.

Pokaż swoją stronę światu!

Jeśli wszystkie powyższe kroki zostaną wykonane, oznacza tylko jedno Twoja strona internetowa, wykonana przez ciebie samodzielnie jest gotowa aby pokazać ją światu. Naciśnij „Publikuj!”

Pamiętaj, że jeżeli nie będziesz zadowolony z efektu końcowego zawsze możesz wrócić to wybranego etapu i go naprawić, przetestować i opublikować na nowo!

Tak pokrótce wygląda  samodzielnie zakładanie i zapełnianie treścią strony internetowej. Prawda, że nie jest to skomplikowane? Jeśli jeszcze dodatkowo posiadasz naszą instrukcję krok po kroku z pewnością Ci się uda! Powodzenia.