Chroń swój kręgosłup, czyli jak wybrać fotel do pracy

fotel do pracy

Wygodny fotel to podstawa komfortu pracownika i – w efekcie – gwarancja jego wydajnej pracy przy komputerze. Ponieważ w pozycji siedzącej spędza on przynajmniej osiem godzin dziennie, należy zatroszczyć się, aby jego kręgosłup na tym nie ucierpiał – w przeciwnym razie zaczną dokuczać mu bóle karku i pleców, uniemożliwiające produktywną pracę.

Przyjęło się, że wyłącznie praca fizyczna jest obciążająca dla organizmu. Tymczasem także praca umysłowa, wymagająca pozostawania przez większość dnia w tej samej, siedzącej pozycji, może przynieść dla zdrowia zgubne konsekwencje. Aby zminimalizować ryzyko nadwyrężeń i urazów warto zadbać o takie stanowisko pracy dla podwładnego, aby miał on jak najlepsze warunki do wykonywania powierzonych mu obowiązków. Najważniejszy jest tu oczywiście fotel. Na co zatem zwracać uwagę?

Najważniejsza jest regulacja

Wygodny fotel powinien zapewniać nie tylko swobodę ruchów, ale i możliwość przyjęcia jak najbardziej naturalnej pozycji. Powinien być zatem właściwie wyprofilowany, mieć wygodne siedzisko, przydatne podłokietniki, a także posiadać regulację wysokości, głębokości siedziska, oparcia, podłokietników oraz zagłówków, niezwykle ważnych dla naszej szyi. Większość foteli dedykowanych pracy biurowej ma tutaj w standardzie regulację wysokości typu pneumatycznego, pozwalającą na płynny zakres ruchów.

Oparcie i siedzisko powinny odznaczać się odpowiednią twardością, aby stabilizować naszą sylwetkę. W przypadku pracy wygoda nie może bowiem oznaczać zapadania się w fotelu niczym w domowym tapczanie – praca przy biurku wymaga pozycji wyprostowanej, a także odpowiedniej odległości oczu od monitora, ustawionego pod właściwym kątem.

Warto sięgać także po modele z podnóżkami, do których mocowane są oparcia na nogi, zapewniające wygodne ułożenie stóp. Z kolei fotele, na których siedziskach zastosowano specjalną siatkę z elastycznego materiału, zapewnią nam właściwą cyrkulację powietrza. Poza tym lepiej dopasują się kształtem do kształtów ciała pracownika, dzięki czemu zapewniają mu zdrową, wygodną pozycję przez cały dzień.