8 rzeczy, którymi kieruje się klient dokonując zakupu

8 rzeczy, którymi kieruje się klient dokonując zakupu

Podejmując decyzje zakupowe, klienci kierują się nie tylko ceną. Na co jeszcze zwracają oni uwagę? Jak pozyskać nowych klientów, wyróżnić się na tle konkurencji, odznaczyć jak najwyższymi wynikami sprzedażowymi? Przede wszystkim, trzeba pamiętać o 8 ważnych rzeczach.


1. Nowość
To jedno z najważniejszych kryteriów, działające w oparciu o tzw. „efekt świeżości”. Klienta nie interesują przeżytki ani rzeczy, które inni mają od dawna. O wiele chętniej sięgnie po produkt innowacyjny, którzy pomoże mu w podążaniu za trendami.
2. Wygoda
Każdy człowiek zapłaci więcej, jeśli tylko obieca mu się za to poprawę komfortu jego pracy. Ważne jest zatem, aby dany produkt oferował mu wygodę użytkowania, nie obciążał go psychicznie i nie wymagał od niego zbyt dużego zaangażowania.
3. Prostota
Bezpośrednio związana z punktem wyżej. Produkt powinien być prosty w obsłudze, a jego instrukcja czytelna i klarowna. Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze, a już na pewno – najwygodniejsze.
4. Funkcjonalność
Produkt powinien być też użyteczny i praktyczny oraz mieć jak najwięcej zastosowań. Klienci nie chcą płacić za coś, co tylko wygląda – musi być jeszcze rzeczywiście przydatne i ułatwiać im codzienne życie bądź pracę.
5. Unikalność
Każdy chce się czuć wyjątkowo, tak samo konsumenci. Sięgają więc po produkty, dające im poczucie ekskluzywności i elitarności, przynależności do wyjątkowej grupy. Koszta schodzą tu na drugi plan.
6. Trwałość
Dobry produkt to produkt wytrzymały. Bezawaryjny, wolny od usterek, pozwalający na długi okres użytkowania. Jego solidność ma wpływ na reputację marki, zatem warto się tutaj przyłożyć.
7. Cena
Nikt z nas nie lubi przepłacać. Dlatego tak cena wyjściowa produktu, jak i koszty jego eksploatacji, powinny być jak najniższe – klient musi czuć, że na transakcji zyskuje.
8. Czas dostarczenia
Szybkość otrzymania produktu także jest jednym z istotniejszych kryteriów – jeśli za coś płacimy, chcemy jak najszybciej móc zacząć z tego korzystać. Dlatego tak ważne jest, aby zagwarantować klientowi jak najszybszą dostawę. Podejmując decyzje zakupowe, klienci kierują się nie tylko ceną. Na co jeszcze zwracają oni uwagę? Jak pozyskać nowych klientów, wyróżnić się na tle konkurencji, odznaczyć jak najwyższymi wynikami sprzedażowymi? Przede wszystkim, trzeba pamiętać o 8 ważnych rzeczach.