Niewygodny fotel to nie tylko zapowiedź bólu karku i kręgosłupa, łydek, barków czy głowy. To także problemy z koncentracją i wysiedzeniem w jednej pozycji, rozproszenie, zniecierpliwienie, stres i frustracja, negatywnie przekładające się na nasz komfort oraz wydajność naszej pracy. Dlatego, kupując fotel do domu czy biura, warto mieć na uwadze 7 czynników.
1. Możliwość regulacji
Mowa tutaj nie tylko o regulacji wysokości, pozwalającej na dopasowanie fotela do wzrostu osoby na nim siedzącej, ale także o regulacji głębokości siedziska, oparcia, podłokietników, a także zagłówków.
2. Stabilność
Fotel do pracy powinien posiadać pięcioramienną podstawę z kółkami jezdnymi, gwarantującymi maksimum równowagi i pewności siedzenia.
3. Wygodne oparcie
Najlepiej sprawdzą się fotele o wyprofilowanym kształcie, pasującym do naturalnego kształtu kręgosłupa. W ten sposób zapewnimy sobie najlepsze wsparcie dla odcinka lędźwiowego oraz łopatek. Ważne, aby były one dopasowane do naszego wzrostu i pozwalały na stabilizację sylwetki.
4. Płaskie, twarde siedzisko
Przednie krawędzie siedziska powinny być zaokrąglone, zaś ono samo – mieć płaską powierzchnię o dostosowanej do nas szerokości i głębokości. Siedzisko powinno mieć możliwość regulacji wysokości oraz być wykonane z twardego, choć zapewniającego komfort tworzywa.
5. Funkcjonalne podłokietniki
To one zapewniają naszym przedramionom podparcie oraz zmniejszają obciążenie nadgarstków. Dlatego są niezastąpione nie tylko podczas pisania na klawiaturze czy wypełniania dokumentacji, ale także w czasie odpoczynku, kiedy zależy nam na rozluźnieniu mięśni i przybraniu wygodnej pozycji.
6. Amortyzator
To on odpowiada za płynną regulację wysokości siedziska. Polecane są tutaj amortyzatory gazowe z wbudowaną sprężyną.
7. Mechanizm SYNCHRO
Dzięki niemu siedzisko i oparcie podążają za zmianą pozycji siedzącego. Mowa tu nie tylko o regulacji wysokości siedziska, ale i kąta odchylenia oparcia względem niego, a także o dostosowaniu sprężystości odchylania oparcia do ciężaru osoby siedzącej.